Properties & Partners Hyreshus med 12 st lägenheter

Fakta

Adress:
Vallonvägen 17A
Område:
Gusum
Kommun:
Valdemarsvik
Fastighetsbeteckning:
GUSUM 5:204
Typ:
Kommersiell fastighet
Ägandeform:
Kommersiell fastighet - Friköpt
Byggnadstyp:
Flerfamiljshus
Byggnadsår:
1951
Vatten och avlopp:
Kommunalt VA
Fönster:
2-glas och 3-glas

Tomtarea
2040 Kvm
Källa: Fastighetsregistret

Ekonomi

Taxeringsvärde byggnad(er):
1 875 000 kr
Taxeringsvärde tomt:
564 000 kr
Taxeringsvärde totalt:
2 439 000 kr
Bef. pantbrev:
10st om totalt 2 842 000 kr
Taxeringsår:
2025
Taxeringskod:
320

Hör gärna av dig till mäklaren för en boendekostnadskalkyl.

Energideklaration

Utförd
2009-03-20
80 kWh/m²/år

Driftkostnad

200 000 kr/år
38 949 kr/år
16 020 kr/år
17 000 kr/år
271 969 kr/år
6 273 kr/år
278 242 kr/år
Kostnaden för värme som även omfattar fastighetsel avser en förbrukning om 64 000 kWh/år

Hyreshus med 12 st lägenheter

Hyreshus med bra läge i Gusum. Fastigheten består av 12 st lägenheter fördelat på 6 st 2:or om 55 kvm samt 6 st 3,5:or om 75 kvm. I 6 av dessa lägenheter är badrummen renoverade. Avloppsstammar är relinade. Taket delvis nytt

Intäkter vid fullt uthyrt 900 000 kr/år. Driftkostnader uppgår till ca 272 000 kr/år. Löpande underhåll är schablonberäknat till 120 000 kr/år. Driftnetto/år beräknas till 508 000 kr.

Planritning

Inga planritningar tillgängliga.

Dokument

Inga dokument har laddats upp ännu.

Vallonvägen 17A

Hyreshus med 12 st lägenheter

  kvm  · 4 500 000kr

Fri värdering

Behöver du en värdering av din nuvarande bostad?

Kontakta oss för en fri värdering idag!

Värdera min bostad

Matz Ågehäll

Fastighetsmäklare

070-839 25 40

Mejla Matz Ågehäll